top of page

​Životopis

Milan Polák - klarinetista 

Milan Polák vystudoval konzervatoř v Brně (ve třídě Lubomíra Bartoně) a v roce 1991 absolvoval Janáčkovu akademii múzických umění v Brně (ve třídě Valtra Vítka). Byl členem Státní filharmonie Brno a orchestru Národního divadla v Bratislavě. Od roku 1992 působí jako první klarinetista v Pražském komorním orchestru. S tímto orchestrem absolvoval mnoho koncertů po celém světě a vystoupil v prestižních koncertních sálech, jako např. v Carnegie Hall v New Yorku, Cité de la Musique v Paříži, Kolínské filharmonii, Salzburg Mozarteum, Vídeňském Musikvereinu, Teatro Colón v Buenos Aires, Santori Hall v Tokyu, Čajkovského konzervatoři v Moskvě atd.

Jako člen orchestru spolupracoval s mnoha zvučnými uměleckými jmény. Z dirigentů to byli Sir Charles Mackerras, Václav Neumann, Gerd Albrecht a Trevor Pinnock. Ze sólistů Rudolf Buchbinder, Maxim Vengerov, Barbara Hendricks, Misha Maisky, Beaux Arts Trio, Ivan Moravec nebo Alice Sara Ott. S PKO nahrával pro Supraphon, Denon, BMG, Decca, Telarc atd. Jako sólista i jako komorní hráč vystupoval na mnoha koncertech a festivalech v  České republice a v zahraničí – Polsko, Německo, Slovensko, Rakousko, Belgie, Francie, Španělsko, Itálie, Nizozemí, Turecko, Austrálie a USA. 

V roce 2006 provedl Koncert pro klarinet a orchestr od R. L. Aldridge, který zazněl v evropské premiéře. Pro Český rozhlas pak nahrál Clarinettino od Ondřeje Kukala. Jako komorní hráč účinkoval také s mnoha ansámbly. S Pražákovým kvartetem nahrál CD A. Schönberg Pierrot Lunaire a Suitu op. 29 pro vydavatelství Harmonia Mundi, dále pak Concertino L. Janáčka a Preludium Faunovo odpoledne od C. Debussyho. Komorní hudbě se věnuje jako člen Pražského dechového tria a souboru Janáček Ensemble. Je členem mezinárodního orchestru Solistes Europeéns Luxembourg. 

Vyučuje hru na klarinet na Pražské konzervatoři, Gymnáziu a Hudební škole hl. m. Prahy a Janáčkově akademii múzických umění v Brně.

bottom of page